Néhány egyszerű szokás a jobb időkezeléshez
- A legnehezebb feladatot időzítsd a nap elejére! Így a „nagy terhet” az elején letudod, és nem nyomaszt végig a napod során.
- Priorizálj: a legfontosabb feladatokat időzítsd minél korábbra a napod során.
- Kelj korán! A legsikeresebb emberek közös szokása, hogy hajnalban csörög náluk az ébresztő. Így nyugalomban végezhetsz el bizonyos feladatokat, és a többség előtt jársz.
- A teendőkről készíts feljegyzéseket az íróasztalodon cetlikre vagy a digitális eszközeiden.
- Tanulj meg nemet mondani! Vannak dolgok, amikre egyszerűen nem érdemes időt szánni. Vagy bevállalod, hogy nemet mondasz – és esetleg lesznek, akik emiatt megsértődnek –, vagy tele lesz az életed olyan teendőkkel, amiket szíved szerint nem végeznél, és csak hátráltatnak a fontos céljaidban.
- Ne pocsékold el az idődet a közösségi oldalakon!
- Tanulj meg delegálni! Elvégre nem végezhetsz el mindig mindent te magad.
- Tartsál egy órát ott, ahol dolgozni szoktál – az íróasztalodon, munkasarkodban stb. –, hogy nyomon követhesd, mennyi időt töltesz egy-egy feladattal.
- Határozd meg előre, mennyi időt adsz magadnak szünetre a regenerálódáshoz, különben az elnyúló szünetek bekebelezhetik a produktív időszakaidat is.
- A feladatokat oszd fel kisebb célokra, így minden egyes kis cél teljesítésével sikerélményt élhetsz át, és egyszer csak maga a feladat is elfogy.
A 80/20-as szabály
A Pareto-elv szerint az eredmények 80 százalékáért az erőfeszítések mindössze 20 százaléka felelős. A prioritásmenedzsment lényege, hogy pontosan ez a 20 százalék mindig minden körülmények között el legyen végezve. Az igazán profik pedig a maradék 80 százalékot egészen jól ki tudják iktatni az életükből – és azt az időt, amit korábban a felesleges teendőkre fordítottak, immár abba fektethetik, amit igazán fontosnak tartanak: például önfejlesztésbe és önképzésbe, utazásba, sportolásba, vagy egyszerűen abba, hogy több időt találjanak a számukra fontos és inspiráló emberekre. S ha mindez sikerül, akkor megvalósul az, amit minőségi életnek nevezhetünk.